dr inż. arch. Bogdan Dziedzic

Adiunkt

Życiorys zawodowy

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1.07.1990). Od roku 1990 zatrudniony na PK jako asystent. Uprawnienia do samodzielnych funkcji w budownictwie (1994). Stopień doktora nauk technicznych otrzymał 1.07.1998. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego „DETAL”. Od roku 1998 zatrudniony jako adiunkt na WA, PK. W roku 2002 opracował swój autorski program przedmiotu materiałoznawstwo dla kierunku Architektura Krajobrazu. Od 2002 roku wykładowca w/w przedmiotu na WA, kierunek Architektura Krajobrazu. Projektant w biurach architektonicznych Aarkadia, Linia, Striffler und partners. Od 1996 prowadzi autorską działalności jako architekt. Od roku 2015 dodatkowo prowadzi działalność jako doradca do spraw kluczowych inwestycji przemysłowych). W roku 2016 poszerzył swoje uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Pole zainteresowań naukowych Od roku 1986 prowadzi liczne poszukiwania na forum European Commision Energy Efficiency. Prace badawcze i wymiana doświadczeń pomiędzy licznymi instytutami badawczymi i jednostkami pionierskimi w poszukiwaniu nowych detali i rozwiązań dla słonecznego budownictwa pasywnego, w odróżnieniu od skomercjalizowanego pojęcia budownictwa pasywnego reprezentowanego przez Passive Institut in Darmstadt. Liczne ekspertyzy techniczne z dziedziny budownictwa i architektury dla jednostek Administracji Państwowej. Współpraca naukowa i techniczna z jednostkami certyfikującymi (TUV Rheinland Polska).Od 2014 roku biegły Sądu Okręgowego w Krakowie do spraw architektury i budownictwa. Prace naukowe Kolektorowo-reflektorowe systemy oświetlenia dziennego (doktorat). Technologia modyfikowanych blach zespolonych MBZ. Innowacyjne metody odzysku styropianu jako odpadu po metodzie lekkiej – mokrej w procesie ocieplania elewacji wraz z badaniami eliminacji mostków termicznych elewacji wentylowanych. Publikacje Słońce siła życiowa. Profesjonalizm i półprofesjonalizm kolektorowych reflektorowych systemów oświetlenia słonecznego. Dom pasywny, semiaktywny, czy aktywny o zrównoważonym bilansie energetycznym? Studio Gang i Roszak. Korozja, jako nowa technologicznie faktura detalu architektonicznego. Dom pasywny – komfort a termoizolacja. Strzecha XXI wieku na tle uwarunkowań prawno-urbanistycznych. Helmut Striffler – architekt, Robert Hausser – fotograf. Efektywne wykorzystanie światła dziennego w architekturze wnętrz, a zdrowie człowieka. Szkielet drewniany i stalowy, a budownictwo tradycyjne wzbogacone o nowe technologie. Skuteczna termoizolacja ścian piwnic i cokołów. Cokoły wentylowane współczesnych i modernizowanych obiektów zabytkowych. Wizje architektoniczne, które wykreowały nowe rozwiązania technologiczne okien Nagrody i odznaczenia Nagroda indywidualna II stopnia Rektora Politechniki za osiągnięcia organizacyjne – 2014 Projekty Liczne projekty wnętrz i mebli dla firm wykonawczych: Studio Meblowe, Forma, Integra Vienna, Aquaform. Autor wielu projektów domów jednorodzinnych w Polsce, Szwecji, Niemczech i Szwajcarii. Konsultant w pracach nad studium Planu Zagospodarowania dla gminy Mogilany (2002- 2003). Projektant hal sportowych i przemysłowych. Inspektor nadzorów inwestorskich. Wystawy, prezentacje, konkursy, seminaria naukowe: Wystawa pokonkursowa „Dom moich marzeń” edycja 2005″. Wystawa pokonkursowa „Dom moich marzeń” edycja 2006″. Prowadzone przedmioty jako pracownik naukowo-badawczy PK: Budownictwo Ogólne, Materiałoznawstwo, Projektowanie specjalistyczne. Kontakt: Politechnika Krakowska, Wydział Architektury, Katedra Projektowania Architektoniczno-Budowlanego A-4, ul. Podchorążych 1, 30-084 Kraków tel. 12/628 24 59, 697 97 54 66.

Specjalizacja

Architektura i urbanistyka.

Członkostwo organizacji zawodowych

Małopolska Izba Inżynierów Budownictwa.

Inne osiągnięcia naukowe (granty, projekty)

Współpraca z przemysłem w celu opracowania innowacyjnych technologii 1. Proces badawczy dla firmy BTH w oparciu o prototypy wykonane w Holandii pneumatycznej deformacji blach zespolonych. Prototypy zaprojektowano w Katedrze A-4 dla pozyskania środków z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Koszt projektu 40 milionów złotych. (kwiecień 2017) 2. Opracowanie technologii recyklingu odpadów styropianowych po metodzie lekkiej mokrej w celu opracowania przestrzennych elementów drenażu opaskowego. Projekt badawczy dla firmy MARSEN (luty – czerwiec 2018) Współpraca z przemysłem. Wykłady autorskie. 1. Wykład dla studentów o sposobie projektowania bezpiecznych placów zabaw i ich kontroli. Wypożyczenie studentom pakietu do sprawdzania poprawności wykonania placu zabaw; TZW sztuczna stopa, sztuczna ręka , sztuczna głowa ( maj 2018) 2. Wykład dla studentów o sposobie wykonywania wielko przestrzennych pokryć dachowych przy u życiu membran PCV. Firma FATRAFOL Wyjazd studialny do Czech (listopad 2017) 3. Wykład dla studentów o sposobie montażu okien połaciowych. Firma FAKRO Szkolenie praktyczne w centrum doradztwa firmy FAKRO w Nowym Sączu Współpraca z przemysłem w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych studentów. Dostarczenie materiałów do konserwacji i renowacji zabytkowych elewacji. Opieka technologa firmy BAUMIT w celu poprawnego zastosowania produktów do renowacji zabytków. Praktyka studencka: Kurozwęki, lipiec – sierpień 2018 Praktyka studencka: Kłodzko, lipiec – sierpień 2019.

Wybrane projekty architektoniczne

Nagrody, odznaczenia, osiągnięcia

Nagroda Rektora Politechniki Krakowskiej II stopnia za osiagniecia organizacyjne, 2013.