dr inż. arch. Paweł Mika

Adiunkt badawczo-dydaktyczny

Życiorys zawodowy

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W 2009 roku ukończył Podyplomowe Studium Konserwacji, Kształtowania Architektury i Aranżacji Wnętrz Obiektów Sakralnych, organizowane przez Politechnikę Krakowską i Papieską Akademię Teologiczną (obecnie Uniwersytet Papieski).

W 2013 ukończył Studium Pedagogiczne dla Nauczycieli Akademickich, uzyskując przygotowanie pedagogiczne do pracy dydaktycznej w szkole wyższej. W latach 2009-2017 pracował na Wydziale Architektury w Instytucie Projektowania Budowlanego na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego.

Od 2017 roku pracuje na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego ze stopniem doktora. Prowadzi zajęcia z Budownictwa Ogólnego na kierunku Architektura oraz z Budownictwa i Materiałoznawstwa na Architekturze Krajobrazu. Od 2021 roku prowadzi wykłady i ćwiczenia na Międzynarodowej Szkole Inżynierskiej (International School of Engineering ISE) która jest wynikiem współpracy trzech uczelni: Politechniki Krakowskiej, Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Tianjin Chengjian w Chinach. Zajęcia z przedmiotów Landscape Architecture: Architectural Construction oraz Architecture: Construction System and Detail Design of Building.

Ponadto zajmuje się pracą naukowo-badawczą nad możliwościami jakie dają betonowe prefabrykaty elewacyjne w kształtowaniu wyrazu estetycznego architektury. Jest autorem artykułów w czasopismach naukowych oraz w wydawnictwach konferencyjnych. Zwieńczeniem prowadzonych badań jest praca doktorska pt. „Wpływ prefabrykowanych, betonowych rozwiązań fasadowych na estetykę obiektów architektonicznych” (promotor: prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn) obroniona w 2017 roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Równocześnie z pracą naukowo dydaktyczną prowadzi praktykę projektową. Dorobek projektowy obejmuje współautorstwo kilkunastu budynków i wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Specjalizacja

Projektowanie architektoniczno-budowlane.

Inne osiągnięcia naukowe (granty, projekty)

  • Grant ERASMUS+: Sustainable, High-Performance Building Solutions in Wood; Project Acronym HiBiWood; od 2020-09-01 do 2023-08-31.
  • Grant ERASMUS+: Back to the Future – Building with Sustainable Local Traditional Materials; Project Acronym Back2Future; od od 30.12.2020 do 29.08.2023.

Wybrane projekty architektoniczne

  • Projekt wnętrz księgarni MOCAK-bookstore-BUNKIER w Krakowie, Rynek Główny 20
  • Kamienica narożna u zbiegu ulicy Sienkiewicza i Orlej w Łodzi 
  • Projekt przebudowy budynku kościoła – Parafia NMP Królowej Polski, Jarosław 
  • Projekt wieży Low Tech Filter Tower na międzynarodowy konkurs Evolo Skyscraper 2018 
  • Projekt wykonawczy wnętrz prywatnych gabinetów lekarskich w Krakowie 
  • Projekt wykonawczy wnętrza apartamentu w Aiguablava w Hiszpanii 
  • Projekt adaptacji zabytkowego Fortu Boyen w Giżycku na Centrum sportowo-rekreacyjne 
  • Projekt architektoniczny parkingu podziemnego w Warszawie przy Placu Wilsona

Nagrody, odznaczenia, osiągnięcia

  • Nagroda Ministra Infrastruktury za rozprawę doktorską. Edycja 2018
  • Wyróżnienie w konkursie Vasco Integracja 2016 w kategorii Projekt Zrealizowany za Projekt wnętrz zespołu gabinetów lekarskich w Krakowie – Wyróżnienie w drugiej edycji konkursu architektonicznego na Współczesną Kamienicę Łódzką 2017 za Projekt kamienicy narożnej u zbiegu ulicy Sienkiewicza i Orlej w Łodzi.